• Fati İle Tanışmak

Karanlıkta kitap okumak, top oynamak, ekrana bakmadan bilgisayar kullanmak ve gözleri kapalı satranç oynamak! Çok zor şeyler değil mi? 'Evet!' dediğini duyar gibiyim. Fakat bunları yapabilen biri var! İsmi de; 'Fati'. 'Fati', görme engelli, sevimli bir çocuk! Onunla tanışmak sana çok şey kazandıracak! O, gerçek bir kahraman! 'Fati'yle' tanıştıktan sonra, zor denilen şeylerin kolay olduğunu göreceksin. Kendine olan güvenin artacak, daha çok başarılı olacaksın. Belki de ilk defa görme engelli bir arkadaşın olacak! 'Fati' ile tanışmaya hazır mısın? Haydi o zaman, maceramız başlasın!

"Fati ile aynı sınıfta olmak ve onunla aynı sırada oturmak isterdim. Sınıf arkadaşım Fati ile konuşmak, yürümek, birlikte oynamak; benim daha akıllı, daha gerçekçi, daha olgun ve hayata daha hazır biri olarak yetişmeme yardımcı olurdu.
Öğretmen olsaydım, Fati'nin benim sınıfımda olmasını isterdim. Fati ile birlikte aynı sınıfta olan öğrencilerim daha az bencil, daha çok dinleyen, daha işbirliğine önem veren, daha iyi insanlar
olarak yetişme fırsatı bulurlardı. Her günün sonunda, 'Bugün sınıfta benimle birlikte, sınıfımdaki öğrencilerin gelişmesine yardımcı olan gizli bir yardımcım oldu. Onun adı Fati derdim.
Evet Fati'yi tanımak ve onunla arkadaş olmak, beni derindenmutlu ederdi.
Hayatımızda yer alan Fati'lerle birlikte olmak ve birlikte büyümek dileğiyle..."
Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU

"Yaşım küçük olsaydı, Fati ile arkadaş olurdum. Işık olmadan ders çalışmayı, aynaya bakmadan saçını taramayı ve daha birçok şeyi nasıl öğrendiğini herkese anlatmasını isterdim. Arkadaşlarının oynadığı oyunlara katılmadığı zaman, Fati'ye üzülmemesini, aksine o oyuna katılabilmesi için arkadaşlarıyla beraber el ele verip çözüm aramasını söylerdim.
Yaşadıklarımdan neyi öğrendim biliyor musunuz? İnsanlar çok iyiler. Kendim hakkında bilgi vermedikçe onlar benimle ilgili gerçekleri bilemiyorlar. O yüzden bilmeden benim üzülmeme neden oluyorlar. Ben Fati'ye bunları söyleyemedim. Fakat ben, söylemesem de Fati bunları elinizde tuttuğunuz kitaplarda anlatmış.O zaman, Fati ve engelli veya engelsiz bütün çocuklar; yani hepimiz hayat yürüyüşünde beraber olalım. Hep birlikte yürüyelim ve hepimizmutlu olalım. Mutlu eden, mutlu olur; değil mi?"
Lokman AYVA
Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı 

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
   Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Fati İle Tanışmak

  • 95,00TL
  • 71,75TL


Etiketler: Fati İle Tanışmak