SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR... 

EĞİTİM ŞART (MASAL)

Oduncu baba oğul, işleri gereği odun kesip satarlar. Hayatları zor da olsa, borçsuz yaşamaya önem verirler. Köyün bir ağası vardır. Başı sıkışan bu ağadan borç para alır. Üzerine binen faizlerden borçlar bir türlü ödenemez. Köylü mağdur, ağa tehditkâr ve küstah olmuştur. Bir gece oduncunun oğlu kestikleri odunların başında nöbetteyken, yaşlı bir nine gelir. Yiyeceğini paylaşan bu çocuğa kıymetli ödüller verir. Bu eşyaların kötülerin eline geçmemesini tembihler. Ama ağanın kızı oduncunun oğlundan bu eşyaları almayı başarır. Nine ve oduncunun oğlu bu eşyaları almak için plan yaparlar. Hem eşyaları hem de köylüyü borçlarından kurtarırlar.

Eğitimin önemi öğretici bir masalla anlatılmaktadır.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:İyi niyet, dürüstlük, sorumluluk, öz eleştiri, cesaret,sevgi, cömertlik,  sabır, saygı, yardımlaşma, paylaşma

FİLLERİN DOSTLUĞU (MASAL)

Atalarımız, avcı ve toplayıcı olarak yaşadıkları dönemde silahları mızrak ve baltaymış. Bu silahlarla büyük hayvanlara yaklaşıp avlamak çok tehlikeli oluyormuş. Atalarımız, sonraki yıllarda ok ve yay yapmış. Bu yeni silahla uzaktan büyük hayvanları avlamaya başlamışlar. Filler, insanların yeni silah ve av taktikleri geliştirmesinden rahatsız olmuş. Onlar da insanlar gibi gruplar hâlinde yaşamaya karar vermiş. Ama insanların bu karardan haberi yokmuş. Avcı grubu bir gün fil sürüsüne saldırmış. Sonrasında hiç istemedikleri olaylar yaşanmış…

Kitabımız, beş kısa öğretici öyküden oluşmaktadır.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Cesaret, fedakârlık, yardımlaşma, paylaşma

KÜÇÜK MADENCİ (FANTASTİK ÖYKÜ)

Erik ağacının kökleri arasında eğitim gören küçük solucanlar, toprağı havalandırma görevinin bilinciyle büyürken, insanların bu önemli bilgiden yoksun olmalarını bir türlü anlayamaz. Bir gün akıllı solucanımız Tenrin, babasıyla bahçede fide diken küçük bir kızın küreğinin ucunda bulur kendini. Küçük kızın hakaret dolu sözlerine maruz kalır. Küçük kızdan, kendilerinin önemini araştırmasını ister ve toprağın içinde kaybolur. Sonraki günlerde küçük kıza yaptıkları önemli görevi anlatır.

Solucanların toprağa ve doğal yaşama katkılarının anlatıldığı öyküde küçük kız önemli bilgilere sahip olur.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Öz eleştiri, sevgi, dostluk, doğa sevgisi,hayvan sevgisi

MAVİ ÇAKAL (MASAL)


Kış mevsimi, doğadaki bütün canlıları zor bir sınavdan geçirir. “Açlık!”

Çakal da günlerdir avlanamıyormuş. Açlık, bütün korkularını bastırmış ve şehre inmeye karar vermiş. Şehrin sokaklarından birine yaklaştığında oynayan köpekleri görmüş. Kokusunu alamayacaklarını düşünerek yoluna devam etmiş. Ama köpekler çakalın kokusunu hemen almış. Sokaklarda müthiş bir kovalamaca başlamış. Telaşla bir bahçeye giren çakal, bir boya teknesine düşmüş. Korkuyla bahçeden çıkınca köpekler saygıyla önünde eğilmiş. Maviye boyanan çakalı Himalayalar’da yaşayan kutsal köpek tanrısı sanmışlar. Hürmet edip yiyecek vermişler. Çakal, aklını kullanırsa krallar gibi yaşayabilirmiş. Ormana dönmüş. Bir düzen kurmuş. Kursun bakalım. “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” atasözü gerçek olmuş.


48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Öz eleştiri, adalet

DOĞANIN MÜHENDİSLERİ (FANTASTİK ÖYKÜ)

Öykü, yaşanılan bir olaydan esinlenilerek yazılmıştır. Yıllar öncesinde çok verimli tarım alanlarına sahip bir bölgede yaşayan insanlar, daha çok ekilebilir alana sahip olmak için dereleri toprakla doldurur. Sonucunda su samurlarının yaşam alanlarını yok ederler. Az sayıda su samuru canını kurtarabilir. Ve derelerin aktığı gölde yaşamaya başlar. Dağ zirvelerine sonbaharda yağan kar, soğuk kış günlerinin geride kalmasıyla bahar mevsiminde erimeye başlar. Hızı, gün geçtikçe artan su, insanların doldurdukları toprakla beraber kendi tarlalarının da bir bölümünü göle taşır.

Su samurlarının önemini, doğaya katkılarını yaşayarak öğrenen insanlar çok pişmandır.


48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Öz eleştiri, sorumluluk, sevgi, dostluk, kardeşlik, saygı, yardımlaşma, adalet, paylaşma, doğa ve hayvan sevgisi

YAŞANAN GÜZEL BİR GÜN (FANTASTİK ÖYKÜ)


Öykümüz, deniz ve ormanın kucaklaştığı bir sahil şeridinde geçer. Bahar gelmiş, hayvanların coşkusu bütün ormanı sarmıştı. Hayvanların çoğunda yuva yapma ve eş seçme telaşı vardı. Doğa, bütün canlıları kucaklamış, hepsinin nesillerini devam ettirmeleri için olanaklar sunmuştu.

Hayvanlar, o gün iki avcı ormana gelene kadar çok mutluydu. Avcılar görebildiği her canlıya ateş açıp, pek çok yuvayı karartmıştı. Bu davranışı anlamakta zorlanan hayvanların insanlara tepkisi çok sert oldu. Bu tepkiyi, duyarlı insanlar hissetti. Hayvan dostları, çevreciler ormana geldi. Şarkılar söylendi, şenlik oldu. Yaşanabilir bir dünya için güzel bir adım atıldı.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sorumluluk, öz eleştiri, hoşgörü, cesaret, sevgi, dostluk, kardeşlik, saygı, yardımlaşma, adalet, paylaşma, doğa ve hayvan sevgisi

YAVRU KUMRULAR (ÖYKÜ) İki kardeş aileleriyle birlikte site içindeki yeni evlerine taşınır. Etrafı ağaçlarla çevrili olan sitede kuş sesleriyle uyanılır. Evlerinin arka balkonuna kullanmadıkları eski eşyaları koyarlar. Bir gün balkondaki valizin üstünde kuru dal parçaları görürler. Sahibini merak ederler. Bir süre sonra üzerinde bir kumrunun yattığını görürler. Çok sevinirler. Sonraki günlerde iki yumurta görürler. Günler sonra yavruların sesiyle mutlu olurlar. İki kardeş yavru kumruların gün gün büyümesini görür. Her farklılıklarında heyecanlanırlar.

İki haftalık maceralı günler geride kalır. İlk uçuşlarını görürler. Her gittiklerinde geri dönen yavrular bir gün yuvaya dönmez…


48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:İyi niyet, sorumluluk, öz eleştiri, cesaret, sevgi, merhamet,hayvan sevgisi

KAYIP PARA (ÖYKÜ)

Oğuz, yüzmeyi yeni öğrendiği günlerde komşularına misafir aile gelir. Ailenin oğlu Oğuz’un yaşıtıdır. Çabuk kaynaşıp arkadaş olurlar. Birlikte oynarlar. Bir gün Hasan büyük bir parayla gelir. Paranın hepsini harcayabileceklerini söyler. Yüzme bilmenin verdiği cesaretle bot yaparlar. Denize açılıp balık tutarlar. Ormanda macera yaşadıkları günün akşamı gerçek ortaya çıkar. Paranın Hasan’a ait olmadığını Oğuz öğrenir.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Öz eleştiri, cesaret

SEVİMLİ DOSTLARIMIZ(FANTASTİK ÖYKÜ)

Hayvan tacirleri dört pitbull yavrusunu annesinden ayırır. Kahramanımızın yeni bir yuvası olur. Yeni sahibi, yavruya Cash adını verir. Yavru, sahibini çok sever. Bir gün eve antrenör ve malzemeler gelir. Güçlenmesi için çalıştırılır. Cash bunları niçin yaptığını hiç anlamaz, bir gün kapalı, pis bir mekâna götürülene kadar. Karşısında ona benzeyen bir köpek vardır. Dövüşmeleri için buradadırlar. Cash, bu kavgayı kazanır. Sahibinin onu gerçekte sevmediğini anlar. Cash, bir daha kavga etmez. Gerçek sevgiyi bulur.


48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Cesaret, merhamet, fedakârlık, sabır

EFE İLE ROBOT (ÖYKÜ)

Efe, kas rahatsızlığıyla doğmuştur. Ailesi üç yıl boyunca doktor kontrolünde gelişmelerini takip eder. Sonuç olumsuzdur. Hiç arkadaşı olmayacak, oynayamayacak, yürüyemeyecektir. Annesi, tıbbın çaresizliğini aşabilmenin yollarını aylarca araştırır. Efe’nin durumundaki çocukların ailelerinin yaptıklarını okur. Bu tür sorunlarda başarısı kanıtlanmış bir cins köpeği sahiplenir. Köpeğin gelmesiyle Efe’de değişimler başlar. Üçüncü yılın sonunda başarılması olanaksız pek çok sorun geride kalır. Annesi, Efe’nin okula gidebileceğini düşünür. Hem de normal çocukların gittiği bir okula.

Yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılmış öykü, bizlere azmin önünde hiçbir engelin duramayacağını anlatıyor.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sorumluluk, hoşgörü, cesaret, sevgi, sabır, fedakârlık,dostluk, yardımlaşma, hayvan sevgisi

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Pırıltı Dizisi (10 Kitap/ 8+)

  • 60,00TL
  • 55,00TL


Etiketler: Mor ışık yayın, Hazım Olcay