SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR... 

ŞAŞKIN ÇOCUK (ÖYKÜ) Sınıfa giren öğretmen, “Haber vermedim ama test yapacağım. Masanın üstünde hiçbir şey kalmasın...” dedi. Hazırlıksız yakalanan çocuklar şaşkındır. Deniz, kalem kutusunu açar, içi boştur. Ne yapacağını şaşırır. Arkadaşın- dan ödünç kalem ister. Bulduğu kalemin ucu kırıktır. Açmak için kalemtraş ister. Her denemesinde kalemin ucu tekrar kırılır. Sınav kâğıtları dağıtılır. Öğretmen, “Hazır mıyız, başlayabilir miyiz?” diye sorar. Deniz, “Başlayamayız!” der. Nedenini öğrenen öğretmen Deniz’e, “Kalemin yok, silgin yok. Sınıfta kaldın haberin yok!” der.

Unutkanlık üzerine güzel, eğlenceli bir öykü. Öykü Kitabımızda dört farklı öykü bulunmaktadır.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:İyi niyet, dürüstlük, yardımlaşma, doğa ve hayvan sevgisi, sorumluluk

MERAKLI SİNCAP (FANTASTİK ÖYKÜ) Bir gün sincap dala uzanmış, güneşleniyormuş. Sesler duymuş. Bir çocuk ağacın dibinde kitap okuyormuş. Kikir kikir gülüyormuş. Merakla aşağıya inmiş. Çocuğun elindeki bilmece kitabıymış. Meraklı Sincap çocuğa yalvarmış okumayı öğretmesi için. Çocuk okumayı öğretmiş ama bütün cevizlerini almış. Okumayı öğrenen, bilmece kitabı olan sincap artık çok ceviz kazanabilirmiş. Kazansın bakalım.

Bilginin önemine vurgu yapan eğlenceli, güzel bir öykü. Kitabımızda, birbirinden güzel altı farklı öykü bulunmaktadır.

64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Doğa ve hayvan sevgisi, yardımlaşma, adalet, dostluk, sorumluluk


UZAYLI ARKADAŞ (FANTASTİK ÖYKÜ) Akıl almaz öyküler, masallar her yerde karşımıza çıkar. Kitaplarda, filmlerde… Bazen de onları biz yaratır, kahramanı oluruz.

Yağmur çiseliyordu. Çetin, yatmak için odasının ışığını söndürdü. Perdeyi açıp dışarı baktı. Karşısında ıslak bir kedi duruyordu. Onu odasına aldı. Kuruladı. Kedi bir süre sonra değişmeye başladı. Ayakları uzadı, başı büyüdü… İlginç, sevimli bir yaratığa döndü. Evet, bu bir uzaylıydı! Çetin uzaylıyla arkadaş oldu, adını da Uzaylı Kek koydu. Uzaylı Kek ertesi gün Çetin’in çantasında okula gitti. Görünüşüyle, bilgisiyle herkesi şaşırttı. Çetin, her kılığa girebilen bu arkadaşıyla güzel bir macera yaşadı.

Kitabımız, altı farklı öyküden oluşmaktadır.

64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sorumluluk, öz eleştiri, cesaret, sevgi, dostluk, merhamet, paylaşma, doğa ve hayvan sevgisi


KABUĞUNU ATAN KAPLUMBAĞA (FANTASTİK ÖYKÜ) Yavru bir kaplumbağa dağlara gitmek ister. Yavaş adımları, bu hayalinin önündeki en büyük engeldir. Kabuğu yüzünden hızlı hareket edemediğini düşünür, onu çıkarır. Yeni görüntüsüyle hiçbir şeye benzemez. Üstelik kabuğu olmadığı için korunmasız kalır. Yolda karşılaştığı hayvanlar ona tehlikelerden söz eder. Bazıları alay eder. Hiçbirini dinlemez. Tek istediği hızlı yürüyebilmek, koşabilmektir. Ama ormanda yırtıcı hayvanlar vardır. Hatasıyla yüzleşir. Çok korkar. Canını zor kurtarır. Her canlının, korunmak için farklı donanımlara sahip olduğunu öğrenir. Kabuğunun değerini anlar.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Öz eleştiri, cesaret, dostluk, merhamet, fedakârlık, yardımlaşma

SİHİRLİ SÖZCÜKLER (ÖYKÜ) Küçük kız, yüzündeki çillere çok üzülür. Bu yüzden bütün gün somurtur. Evlerine gelen büyükannesi onun bu durumuna şaşırır. Torununun güler yüzlü olması, çocuklarla oyun oynaması için kendince bir yol bulur. Ona, eskiden kendisinde de çilleri bulunduğunu, bunları bir perinin geçirdiğini söyler. Torunu inanmayınca da bunu ispatlayabileceğini söyler. Ay hilal şeklindeyken perinin eve geleceğini, ancak o zamana kadar “teşekkür ederim, nasılsınız, iyi günler, özür dilerim” gibi sihirli sözcükleri kullanması gerektiğini anlatır. Küçük kız, onun dediklerini yapar. Çocuklarla ilişkileri düzelir, böylece yüzü güler. Periyle tanışacağı akşam o kadar çok oynar ki, yorgunluktan uyuya kalır. Sabahleyin uyandığında çok önemli bir şey öğrenir...


48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Öz eleştiri, hoşgörü, güler yüz, cesaret, nezaket,sevgi, dostluk, sabır, paylaşma


ORMANDA SEÇİM VAR (MASAL) Ormana kral seçilecektir. Bir bukalemun aday olduğunu açıklar. Onun aslan gibi güçlü olmaması yadırganır. O ise, seçilmek için sadece güçlü olmanın yetmeyeceğini söyler. Aslanları oyuna davet eder. Bu oyunda aslanları yenince, diğer hayvanların öz güvenleri artar. Sonunda bir meclis kurulur. Tüm hayvanlar eşit temsil edilir.

Kitabımızda, birbirinden güzel toplam beş öykü bulunmaktadır.


64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sorumluluk, cesaret, sevgi, dostluk, sabır, fedakârlık, yardımlaşma

ŞİRİNCELİ (ÖYKÜ) Barış, ailesiyle Şirince’ye günübirlik geziye gider. Güzel bir gün geçirirler. Dönüş yolunda yerde yatan bir serçe görürler. Kuş baygındır. Yardım ederler. Barış’ın elinde kuş kendine gelir. Sağlıklı olarak uçup uzaklaşır. Barış, ertesi gün uyanıp odasının perdesini açıtığında kuşu karşısında görür. Kuş, Barış’ı kendi dünyasına götürmekte kararlıdır. Bir metafor yaşanır. Sonrasında serçelerin dünyasına gizemli bir yolculuk başlar.

Yazarın, serçelerle ilgili önemli gözlemlerinin de okunacağı güzel, öğretici bir öykü.

48 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, sorumluluk, hoşgörü, cesaret, sevgi, dostluk, fedakârlık, merhamet, yardımlaşma, paylaşma,hayvan sevgisi

DİCLE KÖPRÜSÜ (ÖYKÜ) Yoksul bir ailenin çocuğu olan Ozan, ilkokulu başarıyla bitirir. Ortaokula gitmesine ailesinin maddi durumu uygun değildir. Dicle Nehri üzerine yapılacak köprünün inşaatı dikkatini çeker. İşçiler, kürekle parçaladıkları çimento torbalarını Dicle Nehri’ne atmaktadır. Ozan, bu torbalardan kese kâğıdı yapıp satar. Çaresizliğini umuda dönüştürür. Biriktirdiği parayla okul ihtiyaçlarını karşılar.

64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sorumluluk, sevgi, hoşgörü, cesaret, paylaşma, sabır

BERFİN KIZIN TÜRKÜSÜ (ÖYKÜ)

“Evlerinin önü bulgur kazanı.

Herkes sever. okuyanı, yazanı,

Kimse sevmez boşuboşuna gezeni.”


Anadolu’da tarlaya gider çocuk. Kuzu güder, harman döver, aş taşır. Kimi oyuna dönüştürür yaşamını. Kimi sevdalanır okumaya, eğitime. Öğretmenleri çıkarır karanlıktan, tutar ellerinden. Berfin’le Cem okuyup, köylerine hemşire ve öğretmen olarak dönerler. Köylerinde davul-zurna ve halaylar eşliğinde karşılanırlar.


64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Alçak gönüllülük, sorumluluk, hoşgörü, sevgi, fedakârlık, saygı, yardımlaşma

KURTLAR (FANTASTİK ÖYKÜ) İnsanlar, ormanları yok eder. Yaşam alanları daralan hayvanlar, kışın aç kalınca çiftliklere saldırmaya başlar. Çiftlik sahipleri, kendilerine zarar veren bu hayvanları yok etmeye karar verir. Büyük kurt avı başlar. Yüz binlerce kurt öldürülür. Doğadaki dengeler bozulur. Hızla sayıları artan otçullar, bütün yeşil bitki örtüsünü yok eder. Bölge daha az yağış alır. Çölleşme başlar. Bilim insanları yıllar sonra sorunun nedenlerini tespit eder. Ve bölgeye tekrar kurtlar getirilir.

Doğadaki her canlının gerekliliğini anlatan öykü, geçmişte yaşanılan bir olaydan esinlenilerek yazılmıştır.


64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Öz eleştiri, cesaret, dostluk, yardımlaşma,merhamet, adalet

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Öğretici Öyküler Dizisi (10 Kitap / 8+)

  • 70,00TL
  • 55,00TL


Etiketler: Mor ışık yayın, Aziz Sivaslıoğlu, Oya Uslu, Saadettin Öztürk, Cebrail Sürücü, Hazım Olcay