SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR... 

MERAKLI KÂŞİF - DİNOZORLAR ÜLKESİNDE (FANTASTİK ROMAN) Volkan, meraklı bir çocuktu. Son günlerde ilgi alanında dinozorlar vardı. Bugünlerde odasını kocaman animasyon bir poster ve o dönemde yaşamış dinozorların maketleri süslüyordu. İçlerinde en çok uzun, narin boyunlu dinozoru seviyordu. Güven veren yüzü ve masum bakışı vardı. Bir gece yatağındayken bir ses duydu. Konuşan, sevdiği dinozoruydu. Onu tarih öncesi döneme götürmek istiyordu. Volkan, önce korktu. Ama bu macerayı kaçırmayı göze alamazdı. Dinozorla birlikte uzun bir yolculuğa çıktı.

Volkan’ın bu dönemle ilgili pek çok gözlemi olur. Farklı türlerde pek çok dinozoru görür. Fotoğraf makinesini götürmediğine çok üzülür. Geri dönüş yolunda bir saldırıya uğrarlar. Volkan canını bir palmiyeye tırmanarak kurtarır. Ama macera daha bitmemiştir.

Heyecan dolu, fantastik bir öykü.

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, öz eleştiri, hoşgörü, cesaret, sevgi, dostluk, fedakârlık, yardımlaşma, paylaşma, hayvan sevgisi


MERAKLI KÂŞİF - TEKERLEĞİN İCADI (ÖYKÜ) Volkan’ın “Dinozorlar Ülkesi” macerasını dinleyen iki arkadaşı Belis ve Aliço az heyecanlı bir macerada birlikte olmak ister. Volkan’ın aklında yeni bir başlık vardır. “Tekerleğin İcadı” Arkadaşlarıyla paylaşır. Onların da ilgisini çeker. Her biri tekerleğin icadıyla ilgili ortaya atılan görüşlerden birini savunacaktır. Ertesi gün üç arkadaş ve dinleyiciler havuzun başında toplanır. İlk konuşmacı Belis’tir. Savunduğu teze çok iyi hazırlanmıştır. Onun konuşması heyecanla dinlenir. Sonra diğer konuşmacılar da tezlerini anlatır ama günün galibi bellidir. Sonra tekerleğin günümüze kadar olan serüveni başlar. Sıkılacağını düşünen çocuklar yerlerinden kalkamaz. Bisiklet ve arabaların günümüze kadar geçirdiği evreleri heyecanla dinlerler.

72 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sorumluluk, iyi niyet, öz eleştiri, hoşgörü, dostluk,saygı, paylaşma

MERAKLI KÂŞİF - BUZ DEVRİNE YOLCULUK (FANTASTİK ROMAN) Güzel günler geride kalmıştır. Kısa kış günleri iç karartmaktadır. Volkan’ın bu günlerde yeni bir merakı da vardır. “Buz devri” zamanının önemli bir kısmını okumakla, araştırmakla geçirir. Ev ortamında yapabileceklerinin sonuna gelmiştir. Daha çok bilgi için kentin büyük kütüphanesine gider. Kütüphanecinin yönlendirmesiyle aradığı kitabı bulur. Okumak istediği bölümü açar. Karşısında canlı gibi duran bir resim vardır. Bir mamut, üç ilkel insanı kovalamaktadır. Öndeki insanın korkudan gözleri kocaman açılmıştır. Bir el yardım arar gibi havadadır. Resimde bir hareketlenme olur. Oda, açığa çıkan enerjinin etkisiyle aydınlanıp kararır. Bir el Volkan’ı yakasından yakalar. Bir ışık huzmesinin içinden binlerce yıl öncesine alıp götürür. Macera başlamıştır.

Kitap bizlere, o dönemde yaşananlardan bir kesit sunar.

72 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Alçak gönüllülük, sorumluluk, hoşgörü, güler yüz, cesaret, sevgi, dostluk, fedakârlık, saygı, yardımlaşma, adalet, paylaşma, doğa ve hayvan sevgisi


MERAKLI KÂŞİF - UÇURTMADAN UÇAĞA (FANTASTİK ROMAN) Zamanda yolculuğun etkisinden bir süre kurtulamayan Volkan, korkusunu unutup kendisini yeni bir araştırmanın içinde bulmuştu. Çocukluğunda yaptığı şeytan uçurtmalarının bir etkisi var mıydı, hatırlayamıyordu. Biriktirdiği parasıyla maket uçaklar satın alıyordu. Hafta sonunu da Yeşilköy’deki havacılık müzesinde geçirmişti... Bir günü tamamlamanın yorgunluğuyla yatağına uzandı.

Volkan, gecenin bir vakti omzuna dokunan bir elle uyandı. Tanımadığı, yaşıtı bir kız odasındaydı. Yeni bir macera mı başlıyordu?

Uçurtmadan uçağa uzanan iki bin yıllık süreci birlikte okuyacağız.

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Dürüstlük, sorumluluk, öz eleştiri, cesaret, sevgi, dostluk, sabır, fedakârlık, yardımlaşma


MERAKLI KÂŞİF - GÜZEL ATLARIN ÜLKESİNE YOLCULUK (ROMAN) Babasının Kapadokya’ya iş gezisine gidecek olması, Volkan’ı heyecanlandırır. Merak ettiği bölgeyi görmek istemektedir. Öğretmen olan annesi, yaklaşan dönem sonunu ileri sürse de ikna edilir. Volkan’ın iki arkadaşı Belis’le Ayça’da bu geziye eşlik eder. Meraklı çocuklar, bölge hakkında pek çok önemli bilgiyi araştırıp öğrenir. Bölgeyi gezerken gördüklerinin kiminde üzülür, kiminde neşelenirler. Kapadokya’nın oluşumunu ve tarihini öğreneceğiniz güzel bir öykü...

Kazanımları, sınıfımızda tartışarak pekiştirelim.

96 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sevgi, sorumluluk, empati, temizlik, dostluk, dürüstlük, özgüven, kültürel mirasa sahip çıkmak, paylaşmak


MERAKLI KÂŞİF - AFRİKA'DA BİR SAFARİ (ROMAN) Yaz tatilini sitede geçiren Volkan, babasının Nairobi’ye yapacağı iş gezisiyle sevincinden uçar. Afrika’yı hep merak etmektedir. Hazırlıkların tamamlanmasıyla İstanbul’dan Nairobi’ye uçak yolculuğu başlar. Yorucu bir yolculuk sonrası otellerine gelirler. Sabah, babası Nairobi’de iş için kalırken, Volkan annesiyle birlikte Masai Mara’da iki günlük safari turuna katılır. Safari ekibindeki tek çocuktur. Rehber ve araç sürücüsüyle iyi anlaşır. Volkan, safari boyunca gördüğü her önemli olayı kamerasına kaydeder. Hayvanlar hakkında pek çok önemli bilgiye sahip olur. Masai Kabilesi’ni görmeye giderler. Bölge halkının yaşamı ve kültürü hakkında önemli bilgiler edinir. Kaçak avcıların, soyu tehlikede olan hayvanlara verdiği zarara üzülür. Yoksul ülke halkının, doğayı ve yaban hayatı koruyamamasına tanıklık eder. Heyecan dolu bir öykü... Kazanımları ve yarattığı farkındalığı çocukları tartıştırarak pekiştirin. iyi okumalar...

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sevgi, sorumluluk, hoşgörü, empati, cesaret, liderlik, yardımlaşma, dayanışma, paylaşmak, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, kültürel mirasa sahip çıkmak


MERAKLI KÂŞİF - MAVİ GÖZLÜ DEV (ROMAN) İstanbul’un fethiyle dev bir imparatorluğa dönüşen Osmanlı Devleti’nin çöküşünü araştırıp öğrenmek Volkan için kaçınılmaz bir merak konusu olmuştu. Ve tabii bu yok oluşla birlikte yaşadığımız Kurtuluş Savaşı... Değişik kaynaklardan pek çok bilgiye ulaşan Volkan, bizi yakın tarihimizin dehlizlerinde önemli bir yolculuğa çıkartıyor. Kurtuluş Savaşı’nı çocuklarımızın anlayacağı bir dilde sadeleştirerek anlatmak ve onları macera tünellerinde dolaştırmak anlatımların en zoru...

Bu önemli eserde, dört yıllık süreci kısa bir kitaba sığdırarak, çocukların zihninde unutamayacakları temel bilgiler oluşturuluyor. Özellikle dört ve beşinci sınıf öğrencilerine tavsiye ettiğimiz bu eserin kazanımlarını, sınıfınızda yaratacağınız tartışma ortamında göreceksiniz.


112 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sevgi, sorumluluk, saygı, hoşgörü, öz güven, empati, cesaret, liderlik, dostluk, dürüstlük,yardımlaşma, dayanışma, vatanseverlik, çalışkanlık, paylaşmak, şefkat, merhamet,fedakârlık, sabır


MERAKLI KÂŞİF - İSTANBUL'UN FETHİ (ROMAN) İstanbul’un fethini işleyecek tarih öğretmeninin önerisiyle çocuklar Topkapı Sarayı’na gitmeye karar verirler. Volkan, merakından Topkapı Sarayı’nın yapılışını ve Fatih Sultan Mehmet’in hayatını araştırır. Fatih’in çocukluğu çok ilgisini çeker. Molla Gürani Hoca’nın elinde sopasıyla genç şehzadenin karşısına çıkışı gözünde canlanır.

Ertesi gün arkadaşlarıyla birlikte Topkapı Sarayı’nı gezer. Fatih Sultan Mehmet’in portresinin karşısına gelene kadar her şey normaldir. Volkan, duyduğu sesle irkilir. Duyduğu sesi hiçbir arkadaşı duymamaktadır. Konuşan, Fatih Sultan Mehmet’tir. Önce korkar. Konuşması ilginçleşince, korkusu saniyeler sonra dağılır. Arkadaşlarının uyarısıyla kendisine gelir. Bu konuşma sonrası İstanbul’un fethine ilgisi artar. Araştırmaya başlar. Bir gece dişlerini fırçalarken, aynadakinin kendisi olmadığını korkarak görür. Karşı koyamadığı irade onu zaman tünelinden geçirerek İstanbul’un fethine götürür. Volkan, önemli olaylara tanıklık eder.

Öğrencileriniz heyecanlı bir macera okurken, döneme ait unutamayacakları önemli bilgilere sahip olacaklar...


80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sorumluluk, saygı, özgüven, cesaret, liderlik,yardımlaşma, dayanışma, vatanseverlik,çalışkanlık, fedakârlık

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Meraklı Kâşif Dizisi (8 Kitap / 10+)

  • 75,00TL
  • 60,00TL


Etiketler: Mor ışık yayın