SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR... 

ANNEMİN BİLEZİKLERİ (ROMAN)

Kaz Dağları’nda altın arama ve çıkarma izni alan şirketin, köylülerin topraklarını satın aldıktan sonra yaşananlar anlatılır. Toprakla uğraşmak zor iştir. Sabır ister, sevgi ister, bakım ister. Karşılığında bazen çok azını verir. Ama doğa ihanet edildiğinde hiç affetmez. Edenlerin çevresindeki bütün güzellikleri yok eder. Gözümüze büyük gelen paralar bazen bir gecede tükenir, hayallerimiz yok olur. Para doğanın canlıları cezalandırmasını önlemede hiç işe yaramaz.


Çevre bilinci ve duyarlılığının gelişmesinde önemli bir kitap...

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm TESTLİ

DEĞERLER:Öz eleştiri, cesaret, merhamet, doğa sevgisi, hayvan sevgisi

KÜÇÜK GAZETECİLER (ROMAN)


İnşaat mühendisi baba, yıllar önce bir sitede kontrol mühendisliği yapmıştır. Aradan yıllar geçer. Korkunç depremde sitedeki blokların çoğu yıkılır. Bir çocuk bu yıkıntıların arasından yaralı kurtulur. Uzun tedavi süreci geçirir. Sonra İstanbul’daki halasının yanına gelir. Okula yazdırılır. Sınıftaki en iyi arkadaşlarından biri de, yaralanmasına neden olan mühendisin kızıdır. Çocuklar birbirlerini tanıdıkça inanılması güç gerçekler ortaya çıkar.

Yazar, ülkenin sosyal sorunlarını ve ticarette her şeyi olağan gören bir anlayışın yanlışlarını çocuklara öykü içinde hissettiriyor.

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Resimli, TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, dürüstlük, sorumluluk, öz eleştiri, hoşgörü, sevgi, dostluk, merhamet, fedakârlık, yardımlaşma

YENİ UMUTLAR (ROMAN)

Çocuklarını gönderdikleri yatılı bölge okulu ve yatakhanesinin depremde yıkılması sonucunda ortaya çıkan sosyal ve ekonomik gerçekler... Bir gazetenin sosyal sorumluluk çerçevesinde, bölgede eğitim olanağından yararlanamayan çocukların, Darüşşafaka okullarında bir ay sürecek eğitim süreci anlatılmaktadır. İstanbul’un önemli tarihi mekânında eğitim görme olanağı bulan çocuklar, hayata daha fazla umutla bağlanırken, yoksul bölgelerdeki eğitimin önemi hissetirilir.

2003 Bingöl depreminde mağdur olan Çeltiksuyu Yatılı Bölge Okulu öğrencilerinin dramları ve İstanbul’a getirilişlerinin romanı...

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Dürüstlük, sorumluluk, öz eleştiri, hoşgörü, sevgi, fedakârlık, saygı, yardımlaşma

ZEYNEP'İN DİKENLİ BEBEKLERİ (ROMAN)


Öykü, iki arkadaşın parkta buldukları iki küçük kirpi yavrusunu büyütmek ve doğal ortamlarında yaşamalarını sağlamak için veteriner teyzeleriyle birlikte verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Çocukların arasındaki rekabet de romana ayrı bir tat katıyor.

Yazar kitapta, kirpilerle ilgili çok önemli bilgileri de okurlara hissettiriyor.

88 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sorumluluk, hoşgörü, güler yüz, sevgi, dostluk, sabır, merhamet, yardımlaşma, paylaşma, fedakârlık, hayvan sevgisi

GÖKKUŞAĞI ÇOCUKLARI (ROMAN)

Bülent Bey, işsiz kalıp evin kirasını ödeyemeyince çocukluğunun geçtiği babaevine ailecek taşınırlar. Güldeniz, bu semtteki bir okula başlar. Okulda Roman öğrenciler çoğunluktadır. Yeni öğretmenler, bir de Romanlar’ın farklı kültürleri Güldeniz’i okuldan soğutur. Babası, onun üzülmesine dayanamaz. İki hafta içinde arkadaşlarına, öğretmenine alışamazsa eski okuluna dönmesi için elinden geleni yapacağına söz verir. Güldeniz hiç bir şeyle ilgilenmezken birgün müzik dersinde sıra arkadaşı Yazgülü’nün keman çalmasından etkilenir. O da keman çalmak ister. Yazgülü ona, babasının keman çalmayı öğretebileceğini söyler. Güldeniz kısa zamanda arkadaşlarına alışır. Öğretmenler öğrencileri müzikle, futbolla, özel ilgiyle eğitmeye, okulu sevdirmeye çalışırlar. Kısa zamanda bu çaba başarıya ulaşır. Çocuklar, birbirlerinin kültürlerinden beslenerek kardeşçe yaşamayı öğrenir.


128 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, dürüstlük, öz eleştiri, hoşgörü, dostluk, kardeşlik, sevgi, yardımlaşma

OKULSUZ ÇOCUK (ROMAN)

Kenan, ailesiyle birlikte Urfa’dan İzmir’e göç etmiş bir çocuktur. Pastanede çalışır. Hiç okula gitmemiştir. Şenay Hanım ona okumayı öğretmek ister. Onu evine davet eder, harfleri, heceleri öğretir. Büyük şehirde hayat zordur. Kenan’ın babası yeniden köye dönme kararı alır. Kenan, memleketinde çobanlık yapmaya başlar. Okumasını ilerletir ama aklında hep İzmir vardır. Birgün, babasından sürekli dayak yiyen arkadaşı Cabbar’la birlikte kaçıp İzmir’e gelirler. Bolbol gezip eğlenirler. Paraları bitince Kenan’ın eski mahallesine gelirler, iş ararlar, bulamazlar. Sokakta yatmak zorunda kalırlar. Kaçtıklarına pişman olurlar. Şenay Hanım onlarla ilgilenir. Kenan’ın okuduğunu görünce de çok mutlu olur. Onların ailelerinin yanına dönmelerine yardımcı olur.


104 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Resimli, TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, sorumluluk, öz eleştiri, hoşgörü, cesaret, sevgi, dostluk, merhamet, yardımlaşma, paylaşma

SÜLEYMAN DEDE VE TORUNLARI (ROMAN)

Süleyman Dede, üç torunu, kızı ve damadı yeni bir eve taşınır. Maddi durumları bozulduğu için çocukların anneleri de çalışmaya başlar. Biri çok küçük olan torunlarına, anneleri yokken dedeleri bakar. Süleyman Dede, çocukların mahalleye ve eskisinden yoksul bir hayata alışmalarına yardımcı olur. Onun sevgisi, neşesi, özverisi sayesinde çocuklar bu sıkıcı durumun etkisinden kurtulur. Dede ve torunları birbirine daha sıkı bağlanır, sorunlar aşılmaya çalışılır. Ailece birbirlerine kenetlenirler. Çocukların yeni arkadaşları da Süleyman Dede’nin anlattığı masallara bayılır.


96 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, sorumluluk, öz eleştiri, hoşgörü, güler yüz, sevgi, sabır, kardeşlik, fedakârlık, saygı, yardımlaşma, paylaşma

MAHALLEMİZİN TAKIMI (ROMAN)

Deniz’le Burak bir futbol takımı kurmaya karar verirler. Mahalledeki arkadaşlarıyla konuşurlar. Çocuklar kabul eder ama iki oyuncu eksiktir. Deniz’in kız kardeşi Selay ile arkadaşı Selin de takıma katılmak ister. Erkekler onları istemez. Çocukların antrenörü olmayı kabul eden Kemal Ağabey bu konuya sıcak bakar. Geçici olarak iki kızı takıma alır. Takımın adı Demetevler Spor olur. Kemal, çocuklara antrenman yaptırır. Sporun kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma olduğunu öğretmeye çalışır.


Bir süre sonra diğer mahalle takımı olan Çelikspor ile maç yapmaya karar verirler. Çelikspor oyuncuları onları küçümser. Takımlarında kızların da bulunmasıyla alay eder. Bu durum Deniz ile Selay’ın arasını bozsa da kardeşler birbirini anlar. Maç yapılır, Demetevler spor kazanır. Rakibini küçük gören takımın oyuncuları üzgündür.

104 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Resimli, TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, sorumluluk, öz eleştiri, hoşgörü, cesaret, sevgi, dostluk, sabır, fedakârlık, saygı, yardımlaşma

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Sosyal Sorumluluk Dizisi (8 Kitap / 10+)

  • 70,00TL
  • 55,00TL


Etiketler: Mor ışık yayın, Oya Uslu, Özgün Öztürk, Cebrail Sürücü, Hazım Olcay