SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR... 

SEVGİ MASALI (MASAL) Sevgi, hayat kaynağımızın en önemli değeridir.

İçinde bütün değerleri taşır. O olmadan, hiçbir değer tek başına anlam ifade etmez. Sevgi olmadan adalet olmaz. Paylaşmak, fedakârlık, cesaret olmaz. Saygı, yardımlaşma, merhamet, hayvan ve doğa sevgisi olmaz. Tek başına değer gibi duran bütün başlıkların içini ancak sevgiyle doldurabiliriz.  

Behrengi, bu güzel masalında padişahın kızı ve onun yardımcısı genç arasında duygusal yakınlık sonrası yaşananları anlatır. Paranın ve gücün her şey olduğuna inanan bir anlayış, ortaya çıkan hastalık sonucu çaresiz kalır. Hastalığın tek bir çaresi vardır, paranın satın alamayacağı sevgi. Kitabımızda, çok önem verdiğimiz Behrengi’nin Pancarcı Çocuk öyküsü de bulunmaktadır.

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sevgi, adalet, hoşgörü, merhamet, sabır, iyi niyet, dürüstlük, paylaşma, yardımlaşma, kardeşlik

PÜSKÜLLÜ DEVE (ÖYKÜ) Behrengi’nin çok güzel öykülerinden biri. Köyünden bir umutla babasıyla birlikte kente gelen Latif’in öyküsü... Latif gibi çocukları her gün çevremizde görürüz. Ne düşündüklerini, nasıl yaşadıklarını bilmeden görüp geçeriz.

Hayatında hiç okula gitmemiş, oyuncağı olmamış bir çocuğun hayallerini paylaşacaksınız. Çevremizde gördüğümüz küçüklerin çocuk olduğunu bize hatırlatan bir kitap... Farkındalık yaratan bu güzel öykünün kazanımlarını sınıfınızda göreceksiniz...

64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Dürüstlük, alçak gönüllülük, öz eleştiri, saygı, yardımlaşma, adalet, paylaşma

YÜRÜYEN BALIK PÜSKÜL (FANTASTİK ROMAN) Dünyamıza savaş ve kargaşa hakimdir. Bir yıldız kayıp minik bir adanın tepesine düşer. Diğer yıldızlar güneşten  aldıkları ışık tozuyla tepeyi aydınlatır. Tepe, şimdiye kadar adada olmayan çiçek ve bitki örtüsüyle güzelleşir. Adada yaşayan Pörtlek ve Püskül buraya “Güneşin Doğuşunu İzleme Tepesi” adını verir.

Bir gün büyük bir patlama sesiyle irkilirler. Adanın karşı kıyısında büyük bir kara bulut yükselir. Kıyıda bir gemi belirir. İçinden araçlar çıkar. Araçların içinde silahlı insanlar ve cüceler vardır. “Güneşin Doğuşunu İzleme Tepesi”ne gitmektedirler. Cücelerin ayakları zincirlidir. Gözleri de yakut yeşilidir. İsterlerse de kor ateş gibi kızıla dönebilen gözleriyle bir demiri kesebilirler.

Neden bu adaya geldiler?

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Dürüstlük, sorumluluk, cesaret, sevgi, dostluk, merhamet, yardımlaşma

ÇÖPTEKİ YAVRULAR (ROMAN) Minik köpek yavruları, sorumsuz biri tarafından çöp konteynerine atılır. Edip, tesadüfen çöpteki yavruları bulur. Yavruları evlerine götürür. Sonrasında yavruların hayata tutunmaları için çok çaba gerekir. Edip, Burcu Teyze’nin yardımları, arkadaşlarının katkılarıyla yavruları büyütmeyi başarır. Sıra büyüyen yavrulara yuva bulmaya gelmiştir. Köpeklerden birini hiç vermek istemez. Annesini, Burcu Teyze’nin de yardımıyla ikna eder. Ama babasını ikna etmek zor olacaktır. Annesiyle bir plan yaparlar.

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: İyi niyet, sorumluluk, hoşgörü, cesaret, sevgi, dostluk, merhamet, fedakârlık, yardımlaşma, hayvan sevgisi

BİZİM MAHALLE (FANTASTİK ROMAN) Mahalledeki bazı yaramaz çocuklar da olmasa burası sokak hayvanları için harika bir yerdi. Esnafı müşteriden artan yiyeceği biriktirir, mahalleli konteyner kenarlarına, kapı önlerine yiyecek ve su koyardı.

Birgün bu mahalleye bir köpek geldi. Açlıktan adım atacak hâli yoktu. Görünüşü de çok kötüydü. Köpekler onunla arkadaş oldu. Karnını doyurmasını sağladılar. Mahallenin hayvanlarıyla tanıştırdılar. Yeni gelen için buranın cennetten bir farkı yoktu. Eski mahallesindeki insanları düşünmek bile istemiyordu. Aynı gün mahalledeki kedilerden birine araba çarpar. Hemen veterinere götürülür. Ve sonrasında iyileşip yürümesi için insanlar çaba harcar.

Kitabımızda, hayvan sevgisi işlenirken, pek çok hayvanla ilgili önemli bilgiler verilmektedir.

96 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sorumluluk, hoşgörü, güler yüz, sevgi, dostluk, merhamet, sabır, saygı, adalet, kardeşlik, paylaşma, yardımlaşma, hayvan sevgisi

İSABETLİ TRANSFER (ÖYKÜ) Mahallede futbol oynamaya meraklı çocuklar bir takım kurar. Özenle, forma ve diğer ihtiyaçlarını karşılarlar. Ama hiçbiri futbol oynamak için yetenekli değildir. Oynadıkları her maçı kaybederler. Kendileriyle de alay etmeyi ihmal etmezler. Rakip takımın filelerini bir kez havalandırmışlardır. Onda da rakip takım yanlışlıkla kendi kalesine gol atmıştır. Her maçta yenilmelerine rağmen, centilmenliği hiç elden bırakmazlar. Bu kötü gidişe bir son vermek isterler. Çok sevdikleri Muhtar Amca’yla konuşurlar. Eski futbolculardan bir amca da kendilerine transfer konusunda destek olma sözü verir. Takım oyuncuları iyi bir transfer yapmak için uğraşırlar.


Eğlenceli, öğretici, güzel bir öykü... Kitapta birbirinden güzel dört öykü bulunmaktadır.

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER:Sorumluluk, hoşgörü, dostluk, adalet, saygı, empati,iyi niyet, alçak gönüllülük, yardımlaşma,temizlik, sevgi, dürüstlük, öz eleşetiri, sabır

MAĞARA ÇİÇEKLERİ (ROMAN) Çoban Veli, köyde farklı bir kişiliktir. Yalan bilmez, dedikodu yapanı sevmez, azarlardı. Zamanla çevresinde ne arkadaşı kaldı ne de akrabası. Ona, Deli Veli dediler. Hayatını, ailesine ve koyunlarına adadı. Ömrünün çoğunu dağlarda geçiriyordu. Sonbaharda kar yağmadan hayvanlarını Sulugöz Mağarası’na kapatıyor, kış mevsimini orada geçiriyordu. Yeni bir kış mevsimine  hazırdı.

Hayvanlarını Sulugöz Mağarası’na kapatıp evin yolunu tuttu. Ailesini görüp hasretlik giderecek, sonra yeniden mağarasına dönecekti.  Eve yaklaşınca, iki çocuğunun neşeyle oynadığını gördü. Zorunlu eğitim sekiz yıla çıktığı için çocuklara diploma verilmemişti. Çocuklar üç yıl daha zorunlu eğitim görecekti. İlçedeki okula, köylerinden taşınarak götürüleceklerdi. Çoban Veli, çocuklarının okumasını çok istiyordu.Tehlikelerle dolu bir coğrafyada taşımalı eğitime geçildi. Macera dolu günlerin ardından korkulan oldu. Çocukları taşıyan minibüsün yolu çığla kapandı. Büyük bir yaşam mücadelesi başladı.

Empati kurmamız  açısından farkındalık yaratan güzel bir hikâye...

80 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sevgi, sorumluluk, hoşgörü, merhamet, öz güven, cesaret, liderlik, yardımlaşma, dürüstlük, paylaşma, fedakârlık, alçak gönüllülük

ISLAK TEBEŞİRLER (ÖYKÜ) Katranlı, Murat Öğretmen’in ilk atandığı köydü. Okulların açılmasına iki gün vardı. Okul, bakımsız ve kötü durumdaydı. Sınıftaki sıraların çoğu kullanılamaz hâldeydi. Öğretime başlayabilmesi için gerekli olan araç gereç yoktu. Katranlı, dağın zirvesindeki köylerden biriydi. Eylül ayının ortasında mevsimin ilk karı köye yağardı. Murat Öğretmen, gece sıkıntıyla yatağına girdi. Sabah uyandığında yarım metre kar vardı. Kasabaya gitmeliydi. Gerekli olan ihtiyaçları karşılayıp, okulda eğitime başlamalıydı. Zor doğa koşullarında bu fikir köylülerin hoşuna gitmedi. O, köyde çobanlık yapan Barış’ı yanına alarak, ertesi gün yola çıktı.

Ve unutulmaz,  yaşanmış bir öykü yazıldı...

Dört farklı ve güzel hikâyeyi içinde barındıran kitabın kazanımlarını, mutlaka öğrencilerle tartışıp, pekiştirin...

64 Sayfa, Ebat 13,5x19,5 cm Renkli resimli, TESTLİ

DEĞERLER: Sorumluluk, fedakârlık, cesaret, adalet, saygı, öz güven, merhamet, liderlik, yardımlaşma, dayanışma, çalışkanlık, sevgi, dürüstlük, özeleştiri

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
   Kötü           İyi
Doğrulama Kodu

Pencere Dizisi (8 Kitap / 9+)

  • 65,00TL
  • 55,00TL


Etiketler: Mor ışık yayın, Aziz Sivaslıoğlu, Oya Uslu, Saadettin Öztürk, Cebrail Sürücü, Hazım Olcay